Себастиан Фетел спечели ГП на Канада

Общи 10 юни 2013 | Speed-Press.com A- A+ 9585 посещения | без коментари

Пилотът на Red Bull Себастиан Фетел спечели ГП на Канада, след като стартира от пол-позишън и контролира състезанието през цялото време. Втори зад него на 14,5 сек завърши Фернандо Алонсо с Ferrari, а трети Люис Хамилтън. Това е първа победа за Red Bull на пистата "Жил Вилньов" и след нея Фетел води в шампионата пред Алонсо с 36 т.

На старта Фетел тръгна убедително и в рамките на една обиколка натрупа аванс от 2 сек пред Люис Хамилтън. След това германецът започна да увеличава разликата си пред пилота на Mercedes, която достигна 20 сек. Германецът направи грешка на завой №1 и излезе в тревата, а на завой №4 удари леко мантинелата, но и в двата случая това не се отрази на класирането му.
Фернандо Алонсо стартира 6-и и веднага изпревари Валтери Ботас, след което води битка с Нико Розберг и Марк Уебър. Розберг имаше проблеми с деградацията на гумите и блокира предна лява гума, което му коства допълнително трето влизане в бокса. Уебър пък бе ударен от опашкаря Гидо ван дер Гарде от Caterham на обратния завой №10. В заключителните обиколки Алонсо успя да изпревари и Люис Хамилтън, който бе задържан от Адриан Сутил от Force India, за което получи наказание преминаване през бокса.

Чудесно представяне записа Жан-Ерик Верн с Toro Rosso, който финишира 6-и, пред Пол ди Реста. Шотландецът стартира 17-и, но успя да прогресира напред в хода на състезанието.
Добро състезание направи Фелипе Маса, който катастрофира в квалификацията, но в състезанието достигна 8-о място.

Кими Райконен обаче през цялото време имаше проблеми със спирачките и деградацията на гуми, поради което завърши 9-и. Финландецът обаче изравни рекорда на Михаел Шумахер от 24 поредни Гран при в зоната на точките.
Канада бе поредното разочароващо състезание за McLaren, а пилотите им Серхио Перес и Дженсън Бътън завършиха съответно 11-и и 12-и.